Co to jest?

Forma i funkcja to dwa nierozerwalne czynniki, które muszą być uwzględnione przy produkcji każdego przedmiotu. Forma podąża za funkcją. Ot, choćby taki prosty przykład: łyżka stołowa i łyżka wazowa. Ta pierwsza służy nam do jedzenia zupy a druga do nalewania jej na talerz. Moglibyśmy oczywiście od biedy jeść łyżką wazową i nalewać zupę łyżką stołową. Byłoby to raczej niewygodne i uciążliwe. Czasem jednak zdarza się tak, że jedna i ta sama forma służy zupełnie innym funkcjom. Przykład na zdjęciu poniżej.

Do złudzenia przypomina pióro wieczne. Ale to nie jest pióro wieczne! To jest lupa! Lupa kojarzy się nam z zupełnie innym kształtem czyli formą. Pod klipsem widać napis PZO. To skrót od Polskie Zakłady Optyczne. Poniżej niewidoczny napis: 16x – 32x. W tym przedziale można uzyskać powiększenie poprzez pokręcanie całej metalowej części środkowej. Można więc sądzić, że w korpusie znajdują się przynajmniej dwie ruchome względem siebie soczewki. A po przygotowaniu do użycia wygląda to tak.

Czubek skuwki i dolną część korpusu odkręca się. I odsłania się tuba z nacięciem na czubku. Oko przybliża się do czubka skuwki a końcówkę tuby opiera się na przedmiocie, na który chcemy patrzeć w powiększeniu.

No i wszystko już jest jasne! Taka lupa służy do rozpoznawania minerałów, których wielkość w skałach uniemożliwia obserwację gołym okiem. Gdyby kogoś przypadkiem interesowało, co to za ciemny minerał jest widoczny, to jest to egiryn. Minerał z grupy krzemianów. Nazwa pochodzi od nordyckiego boga morza Egira, bo pierwsze zbadane kryształy tego minerału pochodziły z obszaru Norwegii. A do nas dotarły w postaci narzutniaków. Fragment jednego z nich jest widoczny na zdjęciu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s